Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare imobil cu datorii in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare imobil cu datorii in CF

Buna ziua! Ma aflu in urmatoarea situatie:
Dețin in proprietate, in indiviziune cu sora mea, o casa cu terenul aferent. O treime din totalul casei l-am moștenit de la mama noastra, impreuna cu o datorie destul de mare înscrisă in cartea funciară. Am facut succesiunea, dar nu si partajul deoarece vrem sa modificam proiectul casei. In prezent casa este compusă din 2 apartamente, cate unul pe fiecare nivel, dar dorim modificarea proiectului si sa obținem 2 aparatamente care sa aiba atat parter cat si etaj, iar curtea sa fie separată. Menționez ca sora mea mai are o datorie înscrisă in cf pe treimea din casa pe care o deține de cativa ani si are, de asemenea, datorii la impozitul pe clădire.
Cum trebuie sa procedez ca sa pot iesi din indiviziune si sa facem partajul?
Buna ziua,
Daca va intelegeti cu sora dvs. mergeti impreuna la un notar si faceti partajul.

Daca nu va intelegeti, mergeti singur la un avocat, pentru a face partajul prin instanta.