Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Sunt în Belgia, și urmează sa nasc. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Sunt în Belgia, și urmează sa nasc. Este vreo ...

Bună ziua! Sunt în Belgia, și urmează sa nasc. Este vreo problemă având în vedere că nu sunt căsătorită cu tatăl copilului? Cum pot proceda pentru certificatul de naștere al copilului?
Nu e nicio problemă din punct de vedere legal. Poate la nivel moral, din partea domnului, vizavi de femeia cu care va avea un copil.
O sa obțineți un certificat de naștere belgian, pe care va trebui să îl traduceti ulterior in Romania.
Buna ziua,

Va fi emis un certificat de nastere , de catre autoritatile belgiene.

Tatal poate recunoaste copilul, sau nu, optiunea ii apartine.

Ulterior emiteterii certificatului de nastere, va veti adresa SERVICIULUI DE STARE CIVILA, in vederea transcrierii acestuia.

Filiatia fata de tata poate fi determinata oricand.

Recunoasterea minorului poate fi realizata oricand, prin declaratie data in fata unui reprezentant al STARII CIVLE,ori prin declaratie notariala.

Numele de familie al minorului va fi stabilit prin acordul parintilor, ori in baza unei hotarari a instantei de judecata.

Daca tatăl nu este cooperant ar fi bine sa nu apară în actul.de naștere.
Pentru detalii confidențiale pe acest aspect puteți cauta avocat pentru consultanta confidentiala daca nu vreți sa rămâneți pentru totdeauna în Belgia.
Este recomandabil sa fiti foarte bine informata.