avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort..
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort..

Buna seara

As dori sa stiu daca in cazul unui divort
se pot invoca art 388-390 din noul cod civil?In speta sotia adica cumnata mea va depune cerere de divort pe motive mai vechi.Dar in realitate ea are amant si stie toata comuna chiar daca ultimul care a aflat este fratele meu.Stiu lucrul asta si copiii dintre care 2 sunt minori.Au 23 de ani de casnicie si am mai citit cate ceva pe internet de aceea incerc sa aflu cate ceva pentru el.Binenteles ca ii va trebui avocat.Dar incerc sa mai aflu si eu cate ceva.Sa incercat divortul la notar dar ea a vrut asa o semnatura fara obligatii concrete scrise pe hartie.Asa ca notarul ia trimis la tribunal.Fratele meu i ar da divortul daca ar pleca din casa macar sa nuii mai rada lumea ca vine cu amantul la poarta.
Astept un raspuns
Bună seara.
Este admisibilă o astfel de cerere, însă, așa cum ați spus dvs., trebuie să aveți dovezi, iar un avocat cu siguranță v-ar ajuta în formularea unei astfel de solicitări, astfel încât să aibă șanse de reușită cât mai ridicate.
Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Daca veți avea avocat este necesar ca avocatul care preia cazul.sa faca totul ca la carte și in mod concret.
Procesele se.judeca în concret si nu generic.
Orice amanunt poate schimba o calificare juridica.
Am gasit pe portalul judecatoriei inregistrat nr de dosar de divort intentat de cumnata mea fratelui meu.Ne asteptam la asta de asta am si urmarit portalul.Acolo insa nu apare fixata nici o data pentru prima infatisare.Cum putem afla acest lucru din timp?Care va fi urmaturul pas?Incercam sa gasim un avocat dar pana una alta as vrea sa stiu cat dureaza pana va fi prima infatisare?Poate afla fratele meu la tribunal ce cuprinde cererea de divort?Stim ca are amant dar nu o sa spuna ea asta in cererea de divort.......zic eu.Vrem sa aflam motivatia ei.
Multumesc.
Poate dura de la 2-3 luni pana la 8 luni, în funcție de.mai multe aspecte.
Avocatul poate face demersuri diverse în funcție de solicitarea clientului.
Adica data primei infatisari poate fi peste 2 -3 luni ?Asa mult?Poate fratele meu sa afle ce contine dosarul depus la tribunal?

Alte discuții în legătură

Buna ziua fratele meu e in divort cu sotia,din cauza ca nu s ... hanah hanah Buna ziua Fratele meu e in divort cu sotia,Din cauza ca nu s au inteles dureaza mult.Ea a plecat de acasa de aproape un an deoarece avea amant si a vrut sa ... (vezi toată discuția)
Suplinire acord tata belena2013 belena2013 Buna ziua, In baza deciziei de mai jos daca ramane la fel si dupa apel ce presupune pentru tata? Din decizia de mai jos cu suplinire consimtamant tata pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in cazul unei infidelitati , ce sanse are sotul de ... Alexqqe Alexqqe Buna ziua. In cazul unei infidelitati , ce sanse are sotul de a avea custodia copiilor? Am un loc de munca , singurul dezavantaj este ca mi-am gasit pe ... (vezi toată discuția)