Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Parintii mei (ai caror unic fiu sunt) sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Parintii mei (ai caror unic fiu sunt) sunt rentieri ...

Buna ziua,
Parintii mei (ai caror unic fiu sunt) sunt rentieri viageri urmare a vanzarii unor terenuri agricole. Mi-au facut procura notariala prin care sunt imputernicit sa-i reprezint in fata tuturor, inclusiv APIA. Tatal a decedat pe data de 21.04.2021. Doresc sa inscriu in carnetul de renta viagera al mamei drepturile pe care le-a avut tatal pt. 2 ha si ceva... Cei de la APIA Craiova imi spun ca doar prin actul notarial de succesiune se poate face. Intrebarea mea este daca procura notariala de care dispun valoreaza ceva in acest caz , parintele meu m-a imputernicit in fata notarului sa dispun asa cum cred in privinta rentei sale viagere APIA. Se poate rezolva doar prin succesiune ?
Procura a încetat la decesul tatălui.
Trebuie dezbătută succesiunea.
raluk0207, utilizator
Singura solutie este dezbaterea succesiunii la un notar.