Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu de odihna neefectuat

Buna!
Intrebarea mea ar fi daca am dreptul la plata concediului de odihna neefectuat pe anul 2009 in cazul in care din 2010 intru in concediu de crestere a copilului?
Va multumesc.
Cf art. 141 (4) din Codul muncii, compensarea in bani a concediuli de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii CIM.

Deci, este bine sa incercati sa va efectuati concediul de odihna restant.
ordonanta 29/18 august 1995 art. 2 permite dreptul la plata concediului de odihna neefectuat
gd a scris:

ordonanta 29/18 august 1995 art. 2 permite dreptul la plata concediului de odihna neefectuat

Aceasta este aplicabila numai pentru plata drepturilor cuvenite salariatilor din administratia publica, alte unitati bugetare şi din regiile autonome cu specific deosebit, pentru concediul de odihna neefectuat , nu si sectorului privat.
aveti dreptate, dar nu a precizat angajatorul