Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preavizul de 20 zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preavizul de 20 zile lucratoare

buna ziua,
in data de 29 oct 2009 am fost anuntata ca din data de 01 nov 2009 voi intra in preavizul de 20 zile lucratoare. intrebarea mea este urmatoarea: daca mai am zile de concediu de odihna neefectuate firma este obligata sau nu sa mi-i le plateasca?si daca nu , ce pot sa fac ?
va multumesc
1. In timpul preavizului sunteti inca sub prevederile CIM si puteti sa va luati si CO, cu acordul angajatorului. CO nu suspenda si prelungeste preavizul.
2. Daca la data incetarii CIM mai aveti zile de CO cuvenite si neefectuate, angajatorul trebuie sa vi le compenseze in bani, conform Codului muncii:
Art.141 (4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.