avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Suntem trei frații si avem un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Suntem trei frații si avem un apartament pe numele ...

Buna ziua!
Suntem trei frații si avem un apartament pe numele părinților care au decedat.
Tatăl meu a decedat acum 8 ani mama acum 4 luni.
Nu s- a facut succesiunea dupa ce a decedat tata.
Întrebarea mea este, daca vrem sa vindem apartamentul, dar unul dintre fratii ,locuiește acolo si dupa ce se face succesiunea el nu vrea sa semneze ptr vinderea apartamentul, ce putem face??
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 12:35, 13 Mai 2021
Dupa succesiune, puteti face partajul de buna -voie sau in instanta, urmand ca in cazul in care bunul va revine dvs. in natura sa despagubiti fratele care locuieste acolo cu suma cuvenita si ulterior puteti vinde, fie daca nu va va reveni dvs. imobilul la partaj, veti fi dvs. cel despagubit.
Problema este ca fratele ,după succesiune nu vrea , nici sa ne despăgubească nici sa semneze actele ptr vanzarea apartamentului .
Nici noi sa l despagubim nu vrea, zice ca nu avem nici o putere sa l dam afara din ap.

Madalina Pascu a scris:

Dupa succesiune, puteti face partajul de buna -voie sau in instanta, urmand ca in cazul in care bunul va revine dvs. in natura sa despagubiti fratele care locuieste acolo cu suma cuvenita si ulterior puteti vinde, fie daca nu va va reveni dvs. imobilul la partaj, veti fi dvs. cel despagubit.

Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2021
chic36, utilizator
In aceste conditii, urmeaza sa faceti partajul pe cale judiciara iar ceea ce va dispune instanta va fi obligatoriu pentru fratele dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cearta pt. jumatate de apartament burghiu burghiu Salut! dupa moartea mamei s-a realizat succesiunea. Tatal a ramas cu jumatatea de apartament ce i se cuvenea din casatorie, iar din cealalta jumatate (partea ... (vezi toată discuția)
Proces succesiune mostenitori janetcanada janetcanada Buna ziua tuturor ! Ma numesc Janet si am mare nevoie de ajutorul dvs . Ma bucur tare mult ca am gasit acest forum , altfel nu stiu cum as gasi raspuns la ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire si despagubire sulta sulta Mama mea locuieste impreuna cu cumnata mea si cei doi copii ai ei, unul minor si unul major(ai cumnatei), fratele meu fiind decedat. Si tatal meu este decedat. ... (vezi toată discuția)