Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Suntem trei frații si avem un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Suntem trei frații si avem un apartament pe numele ...

Buna ziua!
Suntem trei frații si avem un apartament pe numele părinților care au decedat.
Tatăl meu a decedat acum 8 ani mama acum 4 luni.
Nu s- a facut succesiunea dupa ce a decedat tata.
Întrebarea mea este, daca vrem sa vindem apartamentul, dar unul dintre fratii ,locuiește acolo si dupa ce se face succesiunea el nu vrea sa semneze ptr vinderea apartamentul, ce putem face??
Dupa succesiune, puteti face partajul de buna -voie sau in instanta, urmand ca in cazul in care bunul va revine dvs. in natura sa despagubiti fratele care locuieste acolo cu suma cuvenita si ulterior puteti vinde, fie daca nu va va reveni dvs. imobilul la partaj, veti fi dvs. cel despagubit.
Problema este ca fratele ,după succesiune nu vrea , nici sa ne despăgubească nici sa semneze actele ptr vanzarea apartamentului .
Nici noi sa l despagubim nu vrea, zice ca nu avem nici o putere sa l dam afara din ap.

Madalina Pascu a scris:

Dupa succesiune, puteti face partajul de buna -voie sau in instanta, urmand ca in cazul in care bunul va revine dvs. in natura sa despagubiti fratele care locuieste acolo cu suma cuvenita si ulterior puteti vinde, fie daca nu va va reveni dvs. imobilul la partaj, veti fi dvs. cel despagubit.

chic36, utilizator
In aceste conditii, urmeaza sa faceti partajul pe cale judiciara iar ceea ce va dispune instanta va fi obligatoriu pentru fratele dvs.