Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROCES SUCCESIUNE MOSTENITORI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROCES SUCCESIUNE MOSTENITORI

Buna ziua tuturor ! Ma numesc Janet si am mare nevoie de ajutorul dvs .
Ma bucur tare mult ca am gasit acest forum , altfel nu stiu cum as gasi raspuns la intrebarea mea .
Povestea este urmatoarea : tatal meu a murit anul trecut in toamna . Mama mea traieste . Eu am un frate vitreg , pe care nu l-am vazut niciodata in viatza mea .
Parintii mei au locuit intr-un ap. proprietate , pe numele lor . Dupa ce a murit tata , a ramas in ap. mama mea . Pina acum nu am facut taxa de succesiune , pt ca ar trebuii sa ii dam si fratelui vitreg o despagubire , din valoarea ap. iar in momentul de fatza nu dispunem de niste bani , care probabil nu va fi o suma derizorie !
A sunat fratele meu si a zis ca vrea sa facem taxa de succesiune , pt ca el isi vrea partea lui . Eu i-am propus sa astepte pina va muri si mama si apoi o sa isi ia ceea ce ii revine lui , pt ca altfel nu avem de unde sa il despagubim , iar ap. nu il putem vinde acum , pt ca mama mea nu are unde sa locuiasca in alta parte ( eu sunt plecata din tara si nu o pot lua la mine ).
Fratele nu a fost de acord sa astepte si a apelat la instanta , ne cere sa mergem in instanta sa faecm taxa de succesiune .
1) Daca eu nu ma prezint in instanta ce se intimpla ? Pot sa trimit o procura sa ma reprezinte mama mea ?
2) Ce se va intimpla in urma judecatiii , CIT II REVINE LUI PROCENTUAL ? Care sunt procentele pt fiecare in parte ?
3) Daca nu avem banii sa il despagubim ce se intimpla , ne poate obliga sa vindem ap .
4 ) Daca nu ne prezentam la proces , nici eu nici mama ce se intimpal ?
5) Ar fi indicat sa angajam un avocat care sa incerce sa cistige procesul in favoarea noastra si lui sa nuu ii dam nimic ? Exista vreo sansa ca el sa nu primeasca nimic , luind in consideratie ca de cind tatal meu s-a despartit de mama lui , fratele meu vitreg nu a venit niciodata sa il vada pe tata , nu a dat nici un tel in 28 de ani , nici cind tata a murit , nu a fost la inmormintare , nu a mai avut nici o legatura cu tata in ultimii 28 de ani ! Nu l-a interesat decit dupa cea a auzit ca a murit , doar ca sa isi obtina partea lui de mostenire !
MULTUMESC ANTICIPAT PT INFORMATIILE DVS ! RAMIN INDATORATA !
NUMAI BINE !

Cel mai bine ar fi sa va angajati un avocat, insa , oricum, fratele dvs. nu poate fi indepartat de la succesiune, practic , va trebui sa impartiti partea de mostenire de pe urma tatalui cu fratele vitreg si cu mama dvs. Nu are relevanta daca acesta l-a mai vizitat pe tata sau nu, conform legii , el este mostenitor rezervatar iar partea de mostenire care i se cuvine ii este atribuita in temeiul legii. Se va face o evaluare a bunurilor , iar in privinta imobilului, se va decide daca este comod partajabil in natura, si doar in cazul in care acest lucru nu este posibil, se va proceda la instrainarea lui si atribuirea sumei de bani corespunzatoare fiecaruia dintre mostenitori.
studentica a scris:

Cel mai bine ar fi sa va angajati un avocat, insa , oricum, fratele dvs. nu poate fi indepartat de la succesiune, practic , va trebui sa impartiti partea de mostenire de pe urma tatalui cu fratele vitreg si cu mama dvs. Nu are relevanta daca acesta l-a mai vizitat pe tata sau nu, conform legii , el este mostenitor rezervatar iar partea de mostenire care i se cuvine ii este atribuita in temeiul legii. Se va face o evaluare a bunurilor , iar in privinta imobilului, se va decide daca este comod partajabil in natura, si doar in cazul in care acest lucru nu este posibil, se va proceda la instrainarea lui si atribuirea sumei de bani corespunzatoare fiecaruia dintre mostenitori.

Multumesc frumos , dar nu stiu ce inseamna "" comod partajabil in natura " , daca puteti sa imi explicatii mai pe larg putin ! Multumesc foarte mult !
In cazul acesta , fratele vitreg are parte la mostenire. Apartamentul fiind un bun comun, jumatate ii revine mamei, iar jumatate - partea tatalui se va partaja astfel: 1/4 va reveni mamei ca si sotie supravietuitoare , 3/8 va revine dumneavoastra si 3/8 fratelui vitreg.
In final, apartamentul va avea trei coproprietari : mama va avea o cota de 5/8 (sau 10/16), dumneavoastra o cota de de 3/16 si fratele vitreg cu o cota de 3/16.
Este bine ca macar mama dumneavoastra sa se prezinte la instanta sa-si aperea drepturile. Dumneavoastra, fie ii trimiteti o procura mamei sa va reprezinte, fie va reprezinta un avocat.
Oricum, fratele vitreg nu poate sa fie inlaturat de la mostenire, chiar daca nu s-a interesat deloc de tata si nu a participat la inmormantare.
daca fratele dvs a depus cerea privind partajul succesoral in instanta , va recomand sa va reprezentati , fie personal fie prin avocat .
acelasi lucru este valabil si pentru mama dvs .
in caliatea de sotie supravietuitoare mama dvs are dreptul al jumate din apartament la care se adauga si o cota de 1/4 din cealalta jumatate care face obiectul partajului ( dupa tatal dvs ).
deci mama dvs detine cel mai mult din apartament .
dvs si fratele dvs aveti inc alitate de succesori o cota-parte de 3/8 din imobil.
eu as recomanda mamei sa solcite dansa atribuirea imobilului in natura cu obligatia de a va plati dvs si fratelui vitreg sulta . ( despagubire ) .
sau puteti solicita partajarea imobilului in natura catre toti mostenitorii, conform cotelor succesorale .
ulterior se va face iesirea din indiviziune .
in nici un caz sa nu acceptati sa-i cedati fratelui apartamentul si sa va plateasca el sulta !!

va recomand sa apelati la serviciile unui avocat din orasul dvs .
MULTUMESC FOARTE MULT PT AJUTOR . AM REUSIT SA IMI FAC O IDEE . O SA APELAM LA UN AVOCAT .
NUMAI BINE LA TOATA LUMEA !