Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren concesionat Buna ziua, Am câteva întrebări ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren concesionat Buna ziua, Am câteva întrebări legate de ...

Teren concesionat

Buna ziua,
Am câteva întrebări legate de o speța.
In Iunie 2020 a primit de la primărie persoana X prin legea Legea nr. 15/2003 un teren. Nu a reușit sa facă nimic pe acel teren, iar din câte am citit i se va lua terenul in Iunie 2021 deoarece nu a făcut nici măcar o Fundație.
Întrebarea mea este, persoana respectiva poate da altcuiva terenul? Vreo modalitate sa predea concesiunea altcuiva înainte sa i se ia înapoi lotul de teren?
Nu. Terenul nu este al acelei persoane ca sa il dea cuiva iar dreptul de concesiune nu se poate instraina. Dupa ce respectivul pierde dreptul de concesiune trebuie incheiat un nou contract de concesiune.