Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua
Daca cineva a decedat si are testament, cum se procedeaza? Ne cheama un notar candva, dupa moartea persoanei respective, pe toti cei care au drept la mostenire? Mentionez ca persoana decedata nu mai are sot sau frati in viata, nici copii nu a avut, doar nepoti. Au drept la mostenire si nepotii din partea sotului ei care a decedat cu 1 an inaintea dumneaei? Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
Luati legatura cu un notar din localitatea unde a avut ultimul domiciliu persoana decedata si va ajuta acesta.
Nepoții sotului nu sunt rude cu defuncta.
Se procedează în sensul că beneficiarul testamentului se prezintă la notar cu testamentul și dezbate succesiunea.
Notarul nu are cum să vă cheme, pentru că nu are datele dvs.
Dacă la data decesului defuncta nu mai avea sot, părinți sau descendenți în viața, masa succesorala va fi moștenită integral de beneficiarul testamentului.
Puteti sa va interesați la Camera notarilor dacă s-a dezbătut succesiunea