Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie fara a intra in concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie fara a intra in concediu crestere copil

Buna ziua! Va rog, sa-mi oferiti niste informatii in legatura cu urmatoarea situatie: O femeie naste, dar aceasta nu îndeplinește condițiile necesare pentru acordarea indemnizatie pentru cresterea copilului , sotul acesteia este salariat si poate sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului insa nu doreste sa ramana in concediu , vrea sa mearga in continuare la serviciu. Poate sotul sa solicite stimulent de insertie imediat dupa nastere, fara sa fie in concediu pentru cresterea copilului? Multumesc !
Da, sotul poate sa solicite direct acordarea stimulentului de insertie fara sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului.
Multumesc mult!

Cornel Vasile a scris:

Da, sotul poate sa solicite direct acordarea stimulentului de insertie fara sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului.