Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instanta de tutela sau autoritate tutelara? Fetita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instanta de tutela sau autoritate tutelara? Fetita mea(minora ...

Instanta de tutela sau autoritate tutelara?
Fetita mea(minora 13 an) a mostenit un apartament de la tatăl ei decedat.Doar ea....eu nu am cota parte.La succesiune în instanta am reprezentat-o eu.
Acum dorim sa vindem acest apartament sa luam altul lângă bunicii paterni.
Cu ce act o reprezint eu pe fetita? Un notar mi a spus ca autoritatea tutelara emite o dispoziție de curatela ,altul mi a spus ca trebuie instanta de tutela sa dea acest act.
Va rog lamuriti-ma.
Bună dimineața!
De data recenta s-a stabilit că doar instanță da o hotărâre prin care sa vă autorizeze să vindeți imobilul fetiței! Reglementările legale în baza cărora solicitați autorității tutelare acest lucru nu mai sunt de actualitate!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Buna ziua,

Singura solutie este sa va adresati instantei de judecata.

Autoritatea tutela nu are atributii, in acest sens.