Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Exista vreo lege care interzice ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Exista vreo lege care interzice concedierea persoanelor ...

Bună ziua! Exista vreo lege care interzice concedierea persoanelor prin ordonanță, dacă persoana respectiva urmează sa iasă la pensie în următorul an?
Nu exista niciun text de lege pentru o astfel de situatie.

Insa la nivel de angajator ,prin ccm aplicabil sau regulamnetul intern, pot sa se reglementeze criteriile avute in vedere pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ma interesa foarte tare sa știu, pt ca am o mătușa care ar ieși la pensie anul viitor în cadrul CFR. Problema e ca se va dispune concedierea ei și a altor angajați cu ordonanță (din ce știu, cei concediați primesc o suma de bani). Acum, dacă pe ea o concediază, nu va mai putea ieși la pensie anul viitor. Menționez ca în nu este la limita de vârstă, având grupa 1 în cadrul companiei. Nu se poate face nimic?
De ce nu va mai putea ieși la pensie anul viitor?
Ar fi preferat sa lucreze în continuare aici, urmând sa iasă în octombrie anul viitor. Ce voia sa știe de fapt, dacă este vreo lege care sa ii interzică angajatorului concedierea.
Reiau raspunsul dat anterior :

Nu exista niciun text de lege pentru o astfel de situatie.

Insa la nivel de angajator ,prin ccm aplicabil sau regulamnetul intern, pot sa se reglementeze criteriile avute in vedere pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic