Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca unul din parinti este in concediu de maternitate, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca unul din parinti este in concediu de maternitate, celalalt parinte poate fi concediat?

Buna ziua,
daca unul din parinti (mama) este in concediu de maternitate, celalalt parinte poate fi concediat? Va rog sa ma indrumati si spre un text de lege care face aceste precizari.
Va multumesc anticipat.
Nu exista niciun text de lege care sa interzica asa ceva ... prin urmare, exista aceasta posibilitate ... in reg.intern al angajatorului sau in ccm aplicabil acestuia ar trebui sa se prevada care sunt criteriile avute in vedere pentru stabilirea ordinii de prioritate la concediere.