Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In ce conditii poate fi mostenita o persoana de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In ce conditii poate fi mostenita o persoana de catre varul drept ...

In ce conditii poate fi mostenita o persoana de catre varul drept al tatalui persoanei respective. Se pp ca singura ruda ar fi acel unchi (ruda de grd. 5 aparent)
In Rep Moldova sa eliminat din 2019 limita de grd. de rudenie care exista si la ei. La noi nici o initiativa. Suntem un stat fericit ca putem mostenii averile familiilor ?!
Va multumesc !
Dupa lege, il mosteneste daca e ruda de pana la gradul 4 inclusiv.
Daca e de grad mai indepartat, mostenirea o culege statul.
Sanatate!