avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca imobilul e cumparat de o persoana casatorita, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca imobilul e cumparat de o persoana casatorita, cine semneaza contractul de comodat?

Daca doresc sa imi infiintez o firma cu sediul intr-un apartament.Am facut rost de copie dupa actul de proprietate , daca sunt 2 proprietari (sot si sotie) si eu intocmesc contractul de comodat cu unul dintre ei, adica cu sotul.
In actul de proprietate scrie asa:
"Eu, cumparatoarea,am luat la cunostinta ca apartamentul ce am cumparat devine bun comun cu sotul meu...... conform act.30 din codul familiei."
Se poate realiza??Sau trebuie pe numele sotiei?
contractul de comodat se semneaza de catre proprietarul apartamentului si administratorul firmei
Oricare dintre soti poate semna contractul, deoarece este bun comun iar contractul cu dvs nu necesita semnatura ambilor soti.
insa e necesar acordul celuilalt sot pentru sediu firma..
tot un fel de semnaturaB-)
La semnatura pe ce act va referiti?
ma refeream la eficienta.
evident, la acord:D

Alte discuții în legătură

Contract de comodat Carmen Stoean Carmen Stoean Buna ziua, Sunta asociat 50% intr-o soc., nu sunt administrator. Contractul de comodat al sediului a fost semnat doar de unul dintre copropietari, respectiv ... (vezi toată discuția)
Inchiriere coproprietate ContSters277797 ContSters277797 Am un proces de partaj in derulare. Imobilul care face obiectul partajului este locuit de fostul sot, eu locuind momentan in alt spatiu. Imobilul este bun ... (vezi toată discuția)