Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Achizitie Imobil SRL
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Achizitie Imobil SRL

Context:
Sunt administratorul si asociatul unic al unui SRL, platitor de TVA, cu codul CAEN 6201.
Doresc achizitionarea unul imobil (apartament rezidential) pe acest SRL, imobil aflat in sectorul 1.
Imobilul este in curs de edificare, sunt in tratative de semnare a promisiunii bilaterare de vanzare cumparare.

Intrebari:
1. Pentru a semna aceasta promisiune este necesar sa fac vreo modificare pe SRL?

2. In legatura cu TVA-ul imobilului, ce optiuni am? Se poate face "oprire la sursa" (nu stiu daca acesta este termenul corect) si sa nu-l platesc sau sunt obligat sa-l platesc?

3. Ce modificari trebuie facute pe SRL pentru a putea inchiria un imobil catre persoane fizice?

4. Chiria (perceputa de catre SRL) este scutita de TVA?

5. Pe site-ul Primariei Sectorului 1 este mentionat ca impozitul in acest caz este de 0,2%. ("Pentru cladirile rezidentiale (cladiri folosite pentru locuit) aflate in proprietatea sau detinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe cladiri se calculeaza prin aplicarea unei cote de 0,2%"). In afara de acest impozit se mai aplica si alte taxe sau impozitie?

6. Pentru imobilele (apartament rezidential) aflate in proprietatea SRL-ul, ce obligatii are acesta cu privire la actualizarea valorii impozabile si cum se face acest lucru?

7. Hotararile AGA trebuie inregistrate undeva? (Am inteles de la promitenta vanzatoare ca voi avea nevoie de o hotarare AGA)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
1. Nu.
2/4. Întrebați un contabil.
3. Se va adăuga și autoriza cod CAEN 6820 - Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii.
5/6. La DITL trebuie efectuată la un interval de 5 ani o actualizare a valorii imobilului pentru stabilirea impozitelor.
7. Hotărârea AGA este necesară și se înregistrează la ORC.

Apelați la ajutor de specialitate pentru succesul demersului.