Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... va rog ajutor cum sa procedez
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

va rog ajutor cum sa procedez

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, in 2011 am absolvit o facultate de 3 ani(ISE CRAIOVA) cu 2 ani la buget si 1 an la taxa,se ierarhizau anual studentii dupa medie.In 2019 am dat admitere la facultatea de farmacie din craiova,am fost clasata pe locuri de buget dupa medie ,dar m-au repartizat la taxa.In fine am platit 2 ani de facultate aici,
Ideea e nu pot face nimic sa o finalizez la buget?este dreptul meu ,adica nu se poate prin compensare,avand in vedere ca primul program de studiu nu a fost intregral bugetat.Va rog ajutor,aici e taxa foarte mare si abia reusesc sa o platesc
simonaantonie, utilizator
Nu este posibila compensarea.

Legea nr. 1/2011
art.142
(6) O persoană poate beneficia de finanțare de la buget pentru un singur program de licență, pentru un singur program de master și pentru un singur program de doctorat.

(6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de școlarizare în cadrul unui program de studii universitare finanțate de la bugetul de stat are, în condițiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiași ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituția de învățământ superior de stat organizează programul și în acest mod;
b) în regim gratuit, cu finanțare de la bugetul de stat, în condițiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de școlarizare de care a beneficiat anterior cu finanțare de la bugetul de stat, integral sau parțial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanțare integrală de la buget.