Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mai mulți propritari vor contestarea Ad Gen și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mai mulți propritari vor contestarea Ad Gen și control financiar ...

Mai mulți propritari vor contestarea Ad Gen și control financiar contabil judiciar în instanță. Care sunt taxele?
Sunt 2 aspecte distincte se doreste contestarea temeiniciei si legalitatii adunarii generale respectiv neparcurgerea procedurii de convocare sau a hotararilor dispuse de catre participanti ?
Conform disp L nr 196/2018 cererile in instanta pentru probleme care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari sunt scutite de taxa de timbru
Referitor la control financiar /audit extern este de predferat sa aveti de la bun inceput elemente concrete ale incalcarii dispozitiilor in domeniu,eventual raportul cenzorului
Se poate solicita audit extern prin contractare in nume propriu prin persoana specializata acreditata CECCAR cu care se poate negocia obiectul expertizei,perioada de verificat -inclusiv onorariul
Pe 30 noiembrie 2020 cenzorul care și-a dat demisia din motivele: nu are pregătire de specialitate si are probleme familiale.
Deci Presedintele a avizat contractul de mandat fără să-i ceară dovada studii și cazierul
Inițial în ședința din 2016 cănd a fost votată a declarat că are și a fost susținută de administrator.
Va confruntati cu situatie delicata,deoarece daca persoana care a exercitat responsabilitatea de cenzor,nu detine pregatirea profesionala-legal toate documentele intocmite de acesta sunt nule
Daca persoana in cauza nu a detinut documente legale care sa ateste pregatirea si calificarea de cenzor,atunci asociatia de proprietari are drept legal sa solicite restituirea indemnizatiei acordate in perioada de activitate
deci trebuie facut control financiar contabil pt acea perioadă