Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efecte ale Legii nr. 246 din 10 noiembrie 2020
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efecte ale Legii nr. 246 din 10 noiembrie 2020

Buna ziua. In conrextul aparitiei legii nr. 246 din 10 noiembrie 2020 privind utilizarea, conservarea și protecția solului (de retinut art.4 alin.1, art.36, alin. 2, lit.a), am urmatoarele intrebari:
1. Vanzarea-cumpararea de terenuri agricole a mai fost posibila incepand cu 2021 (mai precis, au putut fi incheiate acte notariale de vanzare cumparare)?
2. Au putut fi incheiate acte notariale privind mostenirea (de terenuri agricole extravilane, in speta data), avand in vedere prevederile art.36, alin 2 din legea mentionata (schimbarea detinatorului de teren)?
3. Ce se poate face pana la aparitia normelor metodoligice (au termen un an pentru a fi elaborate, conform legii prezente) prevazute de legea in cauza, astfel incat sa se poata incheia acte notariale in spetele date (vanzare-cumparare sau mostenire)?
Multumesc!
Buna ziua! Chiar nu exista un specialist binevoitor ca sa-mi dea un raspuns?