Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand ar trebui platit un avocat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand ar trebui platit un avocat?

Ziua buna. De curand, am angajat un avocat pentru procesul cu fosta concubina (autoritate parinteasca).

Ne-am inteles pentru suma de 1.500 lei.
I-am platit 500 lei avans, dinainte sa inainteze procesul, deci a ramas sa-i mai dau 1.000 lei.

Intre-timp am ajuns la un acord cu fosta concubina, astfel ca, am facut la notar (exact cum mi-a spus avocatul) ca ea sa-mi lase copilul (cu toate drepturile), si mai toate cerintele ce le aveam cand am dat-o in judecata.

Desi procesul nici macar nu a inceput, avocatul imi cere si restanta de bani, 1.000 lei. Prima audiere ar fi pe 8 iunie.

Este ok? Cum ar trebui sa procedez?

Adica, nu mi se pare normal sa iei toti banii inainte sa-ti faci treaba. Sa nu mai zic de faptul ca am ajuns deja la un acord cu fosta, si procesul ar trebui sa se inchida inca din prima instanta (evitand un proces care ar putea dura ani de zile).

M-ar ajuta niste sfaturi.
Multumesc,
Vali
Ca sa nu am astfel de discuții cu clienții eu lucrez altfel dar la un mod elegant și precis, transparent.
Iau onorariu pentru redactarea cererii de chemare in judecată și apoi onorariu separat pentru reprezentare.
Din acest motiv nu am avut niciodată discuții ambigue cu clienții.
Mereu iau în calcul o împăcare a părților și inca de la intrarea in profesia de avocat am procedat in acest mod.
Eu nu las nimic la întâmplare.

Mie imi pare ca ati avea dreptate intrucat nu a mai mers și la reprezentare și într-adevăr nu a mai efectuat prestația avocatiala.

Insa, suma de 500 lei este foarte mica.
Minimum pe consultatia juridica este de 220 lei potrivit normelor UNBR.
Redactarea ar fi trebuit sa duca cu totul pe la 800 lei cel puțin.

Sfatul meu este sa încercați sa rezolvati amiabil.
Poate ca ar fi echitabil.sa mai plătiți 300 lei și sa închideți litigiul.
Încheiați un înscris semnat de ambele părți și ati rezolvat diferendul juridic.

Este frustrant și pentru avocat sa fi lucrat pentru 500 lei sperând ca va ajunge la 1500 lei, ceea ce probabil ca l-a enervat, pentru ca 1500 lei era foarte puțin.
De aceea, recomandarea mea este o rezolvare amiabila pentru a evita un alt litigiu cu avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
mersi, Claudiu.

insa, ce m-a facut sa scriu aici e o alta chestie ce nu am mentionat-o.

pe langa faptul ca prima 'audiere' e pe 8 iunie, si am ajuns deja la un acord cu fosta, lucru care ar trebui sa inchida procesul de la prima instanta (cred eu), vrea banii INAINTE, toti.

pe 25 trebuie sa plec din tara si i-am spus sa-mi lase un cont bancar pentru a-i da diferenta de bani (1000 lei - deci chiar am vrut sa-i dau banii), pentru ca nu am banii azi, el mi-a spus ca nu "lucreaza" cu conturile bancare si ca nu-l intereseaza de unde fac rost de bani si ca ar trebui sa ma imprumut.

poate suma de 1.500 pare mica, dar e exact suma care mi-a cerut-o.

ca rezultat, nu mi se pare ok sa-i dau toti banii si, mai ales, inainte de proces. daca accepta sa ii dau pe 25 nu se ajungea aici.
Avocatii lucrează cu banii plătiți înainte de proces, în speta, pentru reprezentarea în fata instantei.
Insa, trebuia sa accepte plata prin cont bancar dacă vroia banii înainte.

Depinde și ce termen de plata este prevazut în contractul de asistență juridica.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu s-a facut niciun contract.
mi-a dat doar un bon fiscal pentru cei 500 lei platiti.
el mi-a spus ca nu "lucreaza" cu conturile bancare si ca nu-l intereseaza de unde fac rost de bani si ca ar trebui sa ma imprumut.

nu s-a facut niciun contract.

Atunci, salutati-l din mers, data viiitoare, cand mai prinde un client, sa faca contract si sa lucreze cu conturi bancare, ca asa e normal.