Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Sunt cumpărătorul iniţial al unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Sunt cumpărătorul iniţial al unei proprietăţi, ...

Bună ziua. Sunt cumpărătorul iniţial al unei proprietăţi, în temeiul L.112/1995. În anul 2018, am cumpărat de la alt proprietar iniţial (L.112/1995) o altă proprietate, am făcut comasarea proprietăţilor, după care în temeiul L.87/2020, am depus documentaţia privind emiterea titlului de proprietate pentru terenul curte şi grădină ( 92 mp. unde sunt cumpărator iniţial şi 62 mp. la proprietatea achiziţionată ulterior.) Ce sfaturi îmi puteţi da, întrucat mi s-a comunicat că nu se poate emite titlu de proprietate deoarece am făcut comasarea celor doua proprietăţi, fiind luat în calcul actul de alipire cu documentaţia cadastrală respectivă, deşi am anexat şi contractele de vânzare-cumpărare care au stat la emiterea actului de alipire. Menţionez că terenurile pentru care solicit emiterea titlului de proprietate, nu este în indiviziune. Vă mulţumesc.
Puteti actiona in instanta pentru a obliga la emiterea titlului de proprietate.nu vi se poate spune mai mult pana nu sunt văzute actele.
Bună ziua!
Puteți acționa în instanță, dacă aveți răspunsul negativ din partea primăriei!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Mulţumesc ! O zi bună vă doresc.
Marian H., utilizator