Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Mama mea detinea impreuna cu unchiul meu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Mama mea detinea impreuna cu unchiul meu un apartament ...

Buna ziua.Mama mea detinea impreuna cu unchiul meu un apartament dobandit prin mostenire de la parintii lor (respectiv bunicii mei).Mentionez faptul ca mama si unchiul meu au facut succesiunea insa fratele ei a refuzat sa-i dea cheie de la apartamentul respectiv si acum face la fel si cu mine,refuza sa-mi dea cheie de la acel apartament.Este legal sa procedeze in acest fel?Cui ma pot adresa in vederea rezolvarii acestei probleme?Va multumesc!
Buna ziua, aveti la indemana o actiune in instanta pentru obligarea unchiului in sensul de a permite celuilalt coproprietar
- accesul in imobilul proprietate comuna
- folosinta imobilului proprietate comuna
Si daca o sa primiti accesul o sa va certati cu acesta care/ce detine, unde poate intra, depozita lucruri...
Mai bine ati face partajul si fie ramaneti cu apartamenul si platiti sulta, fie ramane cu apartamentul si va plateste sulta, fie se vinde si impartiti banii.
Ionut.ion, utilizator