avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare vânzare cota parte. Buna ziua.De ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare vânzare cota parte. Buna ziua.De ce acte am nevoie ...

Acte necesare vânzare cota parte.
Buna ziua.De ce acte am nevoie pentru a vinde cota mea parte teren/construcție dintr-un teren intravilan?Si dacă eu și unul din mostenitori vindem cota noastră parte aceleași persoane,se vor face doua contracte vânzare-cumparare sau unul la comun?
Cel mai recent răspuns: Adelina2017 , utilizator 16:25, 21 Mai 2021
Se va încheia un singur contract.
Aveti nevoie de aceleași acte ca la orice vânzare.
Terenul este intravilan sau extravilan?
Este teren intravilan plus casa.Eu dețin 3/8,sora 3/8 și suntem de acord amândoi sa îl vindem fiicei mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota disponibila si rezerva succesorala Doncean Doncean Care se poate vinde? Pentru cazul: fiu unic - 3/8 parti indivize; vanzator - 5/8 parti indivize Multumesc! (vezi toată discuția)
Partaj succesoral cu vanzaare DanielAl DanielAl Am de rezolvat următoarele obiective: I. Partajul unor terenuri, în bună înţelegere, între 5 moştenitori fraţi|/surori din care 4 în viaţă şi 3 ... (vezi toată discuția)
Revin cu o întrebare dar înainte vreau să mulțumesc mult ... ddena ddena Revin cu o întrebare dar înainte vreau să mulțumesc mult pentru ajutor . Am făcut succesiune .Urmează partajul între frați .Pentru un teren avem un ... (vezi toată discuția)