Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Am depus dosarul de pensie anticipata partial pe 12 mai. Vreau sa intreb urmatorul lucru: in prezent am un contract pe o ora in livrari. Acesta influenteaza pensia? Adica trebuie sa renunt la acest contract sau se poate derula in continuare?
Ce fel de contract aveti in derulare, de munca etc. ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contract de munca, pe o ora, salariu 288 lei, la Glovo
La data comunicării deciziei de pensionare anticipată parțială , c.i.m. va înceta de drept.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bun, inceteaza. Eu vreau sa stiu daca e legal sa am pensie si sa lucrez cu contract cu Glovo. Nu vreau sa vina ANAF si sa spuna ca trebuie sa returnez banii de la Glovo. Ce spune legea?
Pensia anticipata partiala nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

Pensia anticipata partiala se poate cumula cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.