avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit proprietarele ...

Bună ziua,
In anul 2017 eu și cu sora mea am devenit proprietarele casei părintești ,printre un act de vânzare cumpărare între noi și părinții noștri.
Intre timp părinții nu s au mai putut îngriji singuri și am fost nevoita sa vin și să i îngrijesc.
Întrebarea mea este următoarea:
Prin ce act pot beneficia de niște drepturi în plus față de sora mea?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:47, 24 Mai 2021
e de acord de principiu sa contribuie doar ca nu are ?
Ultima modificare: Luni, 24 Mai 2021
gi-jane2, moderator
Da,este de acord.


gi-jane2 a scris:

e de acord de principiu sa contribuie doar ca nu are ?

dupa mine, ati putea face contracte de imprumut cu termen de scadenta mai indelungata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de vanzare-cumparere de catre parinti fata de unul dintre cei 3 copii mrt mrt buna ziua.suntem 3 copii la parinti:eu, cea mai mica, necasatorita, sora mea, casatorita si locuieste cu parintii mei in bucuresti si fratele meu, casatorit, ... (vezi toată discuția)
Mostenire elvira c. elvira c. Suntem doua surori.Din anumite surse am aflat ca sora mea vrea sa obtina un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere de la parintii mei care au ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare , donatie sau testament nitucornel nitucornel Buna ziua ! Cum e mai bine in cazul in care parintii vor sa treaca apartamentul pe numele meu, deoarece am grija de ei ? Am o sora care a spus ca nu-i poate ... (vezi toată discuția)