avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire


Suntem doua surori.Din anumite surse am aflat ca sora mea vrea sa obtina un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere de la parintii mei care au in proprietate un apartament.
a)parintii mei au un venit de 1700 lei lunar
b)sora mea este plecata in straintate de 4 ani si nu a venit acasa decat o singura data
c)cum pot face sa impiedic acest lucru deoarece o consider donatie mascata
d)ma simt exclusa de la niste drepturi care mi-ar reveni dupa decesul parintilor
e)parintii sunt inca apti de munac si nu necesita intretinere speciala
f)sora mea vrea incontinuare sa locuiasca in strainatate actul fiind o asigurare de unic mostenitor
Poate sa ii faca un asemenea act?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 12:58, 2 Februarie 2009
Subiect: mostenire

Suntem doua surori.Din anumite surse am aflat ca sora mea vrea sa obtina un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere de la parintii mei care au in proprietate un apartament.
a)parintii mei au un venit de 1700 lei lunar
b)sora mea este plecata in straintate de 4 ani si nu a venit acasa decat o singura data
c)cum pot face sa impiedic acest lucru deoarece o consider donatie mascata
d)ma simt exclusa de la niste drepturi care mi-ar reveni dupa decesul parintilor
e)parintii sunt inca apti de munac si nu necesita intretinere speciala
f)sora mea vrea incontinuare sa locuiasca in strainatate actul fiind o asigurare de unic mostenitor
Poate sa ii faca un asemenea act?
Nu vă puteţi opune încheierii unui astfel de act. Dreptul părinţilor dumneavoastră de a dispune de bunurile lor nu poate fi îngrădit.

În schimb, după decesul lor veţi putea dovedi că este vorba despre o simulaţie. Puteţi proba nu doar lipsa întreţinerii, ci chiar lipsa intenţiei părţilor de a presta, respectiv de a primi întreţinerea, doedind că atît la data încheierii actului cît şi ulterior sora se afla în astrăinătate şi că părinţii cunoşteau acest lucru. Cu alte cuvinte, veţi dovedi gratuitatea actului, ceea ce vă va da dreptul să cereţi reducţiunea acelui act pîna la limita rezervei succesorale care, în cazul în care defunctul lasă doi copii, este de 2/3 din masa succesorală.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie matrimoniala apoi contract vanzare ovidiumol ovidiumol Tatal meu are o fiica din prima casatorie si pe mine din a doua casatorie. Tata a mostenit o casa+teren => bun propriu, desi e mostenita in timpul ... (vezi toată discuția)
Succesiune, mostenitor rezervatar flower12 flower12 Părinții mei au făcut un contract de donație către sora mea in 2014, contract de care nu am aflat decât in Ianuarie 2022. Donatia cu scutire de raport a ... (vezi toată discuția)
Semnatura- contract de intretinere elartdesign elartdesign Parintii mei doresc sa faca un contract de intretinere cu sora mea, drept pentru care mi-au solicitat semnatura mea in favoarea cedarii partii mele. Ma intreb ... (vezi toată discuția)