Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Suntem doua surori.Din anumite surse am aflat ca sora mea vrea sa obtina un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere de la parintii mei care au in proprietate un apartament.
a)parintii mei au un venit de 1700 lei lunar
b)sora mea este plecata in straintate de 4 ani si nu a venit acasa decat o singura data
c)cum pot face sa impiedic acest lucru deoarece o consider donatie mascata
d)ma simt exclusa de la niste drepturi care mi-ar reveni dupa decesul parintilor
e)parintii sunt inca apti de munac si nu necesita intretinere speciala
f)sora mea vrea incontinuare sa locuiasca in strainatate actul fiind o asigurare de unic mostenitor
Poate sa ii faca un asemenea act?
Subiect: mostenire

Suntem doua surori.Din anumite surse am aflat ca sora mea vrea sa obtina un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere de la parintii mei care au in proprietate un apartament.
a)parintii mei au un venit de 1700 lei lunar
b)sora mea este plecata in straintate de 4 ani si nu a venit acasa decat o singura data
c)cum pot face sa impiedic acest lucru deoarece o consider donatie mascata
d)ma simt exclusa de la niste drepturi care mi-ar reveni dupa decesul parintilor
e)parintii sunt inca apti de munac si nu necesita intretinere speciala
f)sora mea vrea incontinuare sa locuiasca in strainatate actul fiind o asigurare de unic mostenitor
Poate sa ii faca un asemenea act?
Nu vă puteţi opune încheierii unui astfel de act. Dreptul părinţilor dumneavoastră de a dispune de bunurile lor nu poate fi îngrădit.

În schimb, după decesul lor veţi putea dovedi că este vorba despre o simulaţie. Puteţi proba nu doar lipsa întreţinerii, ci chiar lipsa intenţiei părţilor de a presta, respectiv de a primi întreţinerea, doedind că atît la data încheierii actului cît şi ulterior sora se afla în astrăinătate şi că părinţii cunoşteau acest lucru. Cu alte cuvinte, veţi dovedi gratuitatea actului, ceea ce vă va da dreptul să cereţi reducţiunea acelui act pîna la limita rezervei succesorale care, în cazul în care defunctul lasă doi copii, este de 2/3 din masa succesorală.

Liviu S.Bordaş