Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Un primar nou ales când are puteri depline?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Un primar nou ales când are puteri depline?

Bună ziua. Un primar nou ales când are puteri depline? Când poate face angajări? De când are drept de semnătura? Pe ce bază poate fi angajat noul administrator public ( City manager)? Mulțumesc
george-neagu, moderator
Art. 150 din OUG nr. 57/2019: „Depunerea jurământului şi intrarea în exerciţiul de drept al mandatului
(1) Primarul depune jurământul prevăzut la art. 117 în prima şedinţă privind ceremonia de constituire a consiliului local sau în faţa judecătorului delegat, în camera de consiliu, în cazul în care prima şedinţă privind ceremonia de constituire a consiliului local nu are loc în termen de 60 de zile de la data alegerilor.
(2) Primarul care refuză să depună jurământul este considerat demisionat de drept.
(3) După depunerea jurământului, primarul intră în exerciţiul de drept al mandatului
.”