Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CASA CU PROPRIETATEA IN DEVALMASIE Detin 1/4 din casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CASA CU PROPRIETATEA IN DEVALMASIE Detin 1/4 din casa parinteasca ...

CASA CU PROPRIETATEA IN DEVALMASIE
Detin 1/4 din casa parinteasca in care locuieste o sora, ea detine 1/3 din casa. Dupa 1990 a construit lipit de casa parinteasca inca 3 camere si a renovat fara sa-mi ceara acceptul. Acum inlocuieste acoperisul de tigla cu unul de tabla tot fara s-mi ceara acceptul. Se considera unic proprietar.
Pot sa opresc inlocuirea acoperisului? Cum?
in indiviziune vreti sa ziceti, nu in devalmasie.
Faceti partaj si scapati de problema, cereti sa ii fie atribuita casa si sa va dea sulta pt cota dvs.
Nu are sens sa va complicati daca dvs nu locuiti acolo, macar va valorificati cota.
gi-jane2, moderator
Multumesc pt..raspuns! As dori sa stiu cum pot sa o impiedic din urmatorul motiv: in anul 1990 am obtinut autorizatie de constructie pt. o casa in aceeasi curte cu acceptul mamei si al surorii (noi 3 eram coproprietari) Intelegerea a fost sa mostenim fiecare jumatate din gradina,cite 15 ml la strada. Am construit casa lasand distanta de 1 ml la spatele casei (respectand prioectul) dar,sora a pus un stal la gardul ei la strada lasandu-mi doar 14,5ml la strada. Am vrut sa-mi intabulez casa am chemat topograful a facut documentatia si am nevoie la cadastru de semnatura surorii. Pt ca refuza sa-mi semneze as dori sa o obli (o sa spuneti santajez) prin blocarea lucrarii cu acoperisul. Stiu ca are nevoie de acceptul meu, dar in baza carei legi?