avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rampă pentru acces persoane cu handicap- intrare bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rampă pentru acces persoane cu handicap- intrare bloc

Bună ziua,

Există obligativitatea ca fiecare intrate- scară de bloc să aibă prevăzută rampă pentru persoanele cu handicap? Ce lege stipulează acest lucru?
Vă mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 27 Mai 2021
im82, utilizator
Cel mai recent răspuns: im82 , utilizator 06:54, 29 Mai 2021
Blocurile vechi nu au si nu stiu sa existe obligativitatea...Nu am gasit vreo lege...
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2021
vali m, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista dispozitie imperativa care sa oblige asociatiile de proprietari sa asigure rampa de acces persoane cu dizabilitati
Obligatia asigurarii rampei de acces persoane cu dizabilitati intra in responsabilitatea institutiilor publice
mulțumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Mai 2021
im82, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rampa pentru persoanele cu dizabilități asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe ... Valman2233 Valman2233 Asociația de proprietari poate refuza construirea unei rampe de acces pentru persoanele cu dizabilități? Dacă da , în ce condiții? Persoana în cauza ... (vezi toată discuția)
Construirea unei rampe pentru persoanele cu handicap este posibilă? TLG TLG Bună ziua. Am și eu o intrebare. Există vreo lege care să oblige asociația de proprietari să construiască o rampă pentru persoanele cu handicap? Pe ... (vezi toată discuția)
Obligatie asociatie de proprietari - rampa de acces persoane cu dizabilitati? ep1975 ep1975 buna seara, as vrea sa stiu daca asociatia de locatari sau de proprietari este obligata prin lege sa construiasca o rampa de acces pentru persoane cu handicap ... (vezi toată discuția)