Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dovada calitate reprezentant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dovada calitate reprezentant

Pentru a face dovada caliattii de reprezentant al unui SRL este suficient sa depun actul constututiv al societatii? Trebuie sa depun si un certificat constatator emis de Registrul Comertului? Daca da, pot sa depun unul de anul trecut sau trebuie unul nou?
george-neagu, moderator
Depinde unde vi se cere, insa cu siguranta trebuie unul recent. Extras Reg Comertului, se poate solicita si on line
Multumesc pebtru raspuns. Pentru judecatorie trebuie. Este suficient sa depun doar actul constitutiv si o delegatie prin care societatea deleaga administratorul sa o reprezinte in instanta?
Depuneti ce v am scris nu actul constitutiv. Daca se prezinta administratorul nu e necesara delegatie.

In conformitate cu dispozițiile art. 151 Cod proc.civ., la cererile adresate instanțelor judecătorești formulate prin avocat sau consilier juridic trebuie anexată împuternicirea, conform legii, iar pentru cele semnate de reprezentantii persoanelor juridice de drept privat, trebuie depus extras din registrul public în care este mentionată împuternicirea lor.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat