Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea salarizarii unitare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea salarizarii unitare

Buna Ziua
Stiu ca s-a mai dicutat aceasta chestiune dar.....ajutati-ma.In anul 2003 am absolvit un colegiu,fiind incadrat in prezent in administratia publica pe SSD.In aceste conditii beneficiez de prevederile articolului 38 din legea unica a salarizarii?Ciclul I Bologna se aplica si in cazul meu?Daca nu se aplica e nevoie sa ma inscriu la o continuare de studii pentru a fi incadrat pe SSLD sau pot sa optez direct pt master.I?
Va multumesc.
Colegiu sau studii universitare de licenta cu durata de 3 ani? Pentru ca daca nu ma insel eu prea tare, colegiile si celelalte unitati de invatamant tip SSD au fost desfiintate inca din 2004. Daca ati absolvit studii universitare de 3 ani, ar trebui sa fiti incadrat, conform legii 330/2009 ca studii superioare (se asimileaza ciclul I Bologna cu studiile suprioare de lunga durata).
Buna seara
Multam de raspuns.Este colegiu.Anul absolvirii 2003.In 2004 s-a dat legea 288/2004Din cite stiu eu doar colegiile universitare aveau anii de studiu in nr. de 3.Apoi din 2004 a venit aceasta lege in care invatamintul superior se reducea la 3 ani iar cele tehnice la 4 ani.Eu vrea sa stiu daca legea aparuta in 2004 se aplica si mie care am absolvit colegiu de trei ani SSD in anul 2003.
Nu...echivalarea ca studii superioare de lunga durata se aplica doar absolventilor ciclului I Bologna (de 3 ani). Daca veti absolvi si o asemenea forma de invatamant, veti fi incadrat pe studii superioare.