Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna Ziua! -In 1948 Elena in varsta de 17 ani a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna Ziua! -In 1948 Elena in varsta de 17 ani a fost adoptata ...

Buna Ziua!
-In 1948 Elena in varsta de 17 ani a fost adoptata cu efecte restranse de familia Popescu.
-In 1952 aprilie Elena s a casatorit iar in decembrie 1952 a murit.
-In 1956 familia Popescu a adoptat cu drepturi depline o alta fata pe nume Maria
-In urma descesului parintilor adoptivi Maria are certificat de mostenitor dupa ambii parinti.

-Informatile gasite de mine pe internet :
"Dupa intrarea în vigoare a Codului familiei, prin art. VI din Legea nr. 4/4 aprilie 1956 s-a statuat posibilitatea transformarii adoptiilor încuviintate înainte de 1 februarie 1954 în înfieri, cu toate efectele filiatiei firesti prin care, drepturile si îndatoririle înfiatului fata de parintii sai firesti si rudele acestora înceteaza, el devenind ruda cu rudele celui care înfiaza, ca un copil firesc al acestuia daca cel interesat face cerere în termen de un an de la data intrari în vigoare a acestei legi."

Întrebare: Soțul Elenei mai are vreun drept la mostenire la fel ca descendentii lui Maria? ( mentionez ca au fost casatoriti cu decat 8 luni )

Multumesc anticipat!
NU.
Elena era moarta la data intrarii in vigoare la legii.
gi-jane2, moderator
Vă complicați.

În speță răspunsul este NU (îndiferent de felul adopției).
De ce?
Fiindcă viii îi moștenesc pe cei morți, nu morții pe vii. (cam așa ar suna, în traducere liberă, condiția „să existe” din tratatele de drept succesoral).

Soțul o moșteneste pe Elena. Dar Elena nu a moștenit nimic de la Popești, fiindcă ea nu mai exista la data decesului lor (ea era moartă din 52 și Popești par încă vii prin 56).
Și atunci, o cotă parte (a soțului) din nimic (cât ...n-a luat Elena de la Popești), tot nimic înseamnă.

Soțul nu vine la moștenire prin reprezentare (răspunsul ar fi sunat altfel dacă discutam despre descendenții Elenei).
romascanu, moderator