Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere - Apt condiționat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere - Apt condiționat

Se poate dispune concedierea unui angajat care a depus o fisa apt condiționat si nu i s-a oferit nicio alternativa in viitorul apropiat?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca angajatorul nu poate respecta conditionarile din fisa de aptitudine, respectiv sa ofere un alt loc de munca, lucratorul poate fi pus la dispozitia fortelor de munca din judet.
Este necesara o precizare: angajatul nu depune o fisa la angajator. Medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in urma examinarii lucratorului emite fisa de aptitudine. Un exemplar din fisa se preda lucratorului si un aexmplar se trimite angajatorului. Se respecta prevederile HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor,
-art. 17 Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.
Bun, reformulez.
Fisa de aptitudini = apt condiționat si totusi angajatorul te mențiune pe același post.
Fara a oferi alternative.
Ce poate face angajatul?
Fisa este eliberată nu la angajare, ci la evaluarea anuală.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
......
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
-art.61 lit.c si d C.mun. -

In cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.

Cornel Vasile a scris:

Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
......
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
-art.61 lit.c si d C.mun. -

In cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.

Angajatul este “apt condiționat”
Inseamna ca salariatul este apt de munca, dar numai cu respectarea recomandarilor formulate de medic.

In situatia in care locurile de munca existente si organizarea muncii la acel angajator permit respectarea recomandarilor formulate de medic , atunci salariatul respectiv isi poate continua activitatea. In caz contrar, se poate decide concedierea.

Art. 64 din Codul muncii prevede ca, in cazul in care concedierea se dispune pentru motivul prevazut la art. 61 lit. c) angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate compatibile cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.

obs.
Nu mai citati raspunsurile primite. Apasati direct "RASPUNDE".
Cornel Vasile, Consilier juridic