Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprejmuire teren extravilan fara autorizatie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprejmuire teren extravilan fara autorizatie de constructie .Buna ziua ! Am in proprietate un teren extravilan arabil cu cadastru ...

Buna ziua !
Am in proprietate un teren extravilan arabil cu cadastru , intabulare si toate cele , pe care doresc sa-l imprejmuiesc . Am inteles ca Legea 50 nu-ti da voie sa-l imprejmuiesti fara autorizatie nici daca infigi niste bete in pamant si intinzi niste sarme intre ele . Adica pentru tot ce prinzi in sol si e stabil trebuie musai autorizatie .
Intrebarea mea este urmatoarea :
Daca eu ASEZ pe sol niste blocuri de beton , gen borduri , si infig in ele niste stalpi legati intre ei cu plasa , imprejmuind astfel terenul asemeni unei organizari de santier , mai trebuie autorizatie ???
Deci nimic infipt in pamant , fara sant , fara gropi ...
Multumesc anticipat pentru raspuns !
ps. Certificatul de urbanism nu l-am vazut , de alergatura si hartii s-a ocupat arhitectul ... asa mi-a comunicat arhitectul , trebuie PUZ ... ori eu nu-mi permit sa dau atatia bani aiurea , doar pentru o imprejmuire ... si uite asa lucrurile stagneaza , terenul ramane parloaga pentru ca niste legi sunt facute prost , doar ca sa puna bete in roate
dar cine va impiedica sa va lucrati pamantul? ca nu-i musai sa-ti faci gard ca sa-l lucrezi.
Pai am plantat niste pomi fructiferi , i-am protejat cu o ingradire cu plasa de plastic pe fiecare in parte pana prind vigoare si n-a trecut o luna ca am gasit la cativa plasa rupta si urme de muscatura pe vergelele metalice indoite , care sustineau plasa ... mai tarziu m-am lamurit ce dihanii au fost ... un nene plus vacile de care are grija si pe care le plimba prin zona ... si pentru ca veni vorba , lotul meu e singurul curatat de balarii si maracini , mi-a luat ceva timp sa dau la coasa ( yo , baiat de asfalt care nu mai tinuse coasa in mana in viata lui ) . Cam dupa trei sferturi de suprafata cosita in felul asta , asta insemnand terenul meu de 1500 m2 plus drumul de acces pana la el cam de 170 m lungime / 5 m latime m-am cam desumflat si mi-am cumparat motocoasa ca nu ma mai tineau balamalele ... In afara de terenul vecin din Vest care este lucrat an de an , celelalte sunt jungla urbana , nu te vezi din balarii ... intr-o zi , dupa ce am curatat terenul , am intalnit niste vanatori care periau intregul perimetru ... din primavara pana toamna aici e raiul fazanilor ...
Asadar , cum sa nu ai o imprejmuire ? ... pai muncesti degeaba ...