avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Decret lege 118/1990. Beneficieaza de scutirea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Decret lege 118/1990. Beneficieaza de scutirea impozitelor?

Decret lege 118/1990
Intrebarea mea este, daca urmasii (copii) prizonieriilor beneficieaza de scutirea impozitelor, fiindca nici sotia supravietuitoare nu este mentionata in art.1, si totusi a avut aceasta scutire de taxe si impozite.
Ultima modificare: Luni, 31 Mai 2021
george-neagu, moderator
Va referiti la taxe si impozite locale?
Buna ziua,
Codul fiscal actualizat prevede foarte clar aceasta scutire pentru beneficiarii legii 118 incadrati la art 1 si 5 (urmasii sunt la art 5), problema este ca nu se aplica corect de catre directiile de impozite si taxe locale (caz concret taxe locale S6 Bucuresti).
Am solicitat inca de anul trecut sa mi se comunice alte acte/confirmari sa aduc , pe langa decizia de incadrare ca beneficiar lege 118, fara raspuns. Unde ma pot adresa, astfel incat sa pot obtine scutirea prevazuta de lege ? Multumesc

jano_ildiko a scris:

Decret lege 118/1990
Intrebarea mea este, daca urmasii (copii) prizonieriilor beneficieaza de scutirea impozitelor, fiindca nici sotia supravietuitoare nu este mentionata in art.1, si totusi a avut aceasta scutire de taxe si impozite.

Vă recomand să vă adresați unui avocat, în situația în care problema încă subzistă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)
Sunt beneficiarul legii 130/2020 Droasca Adrian Droasca Adrian Sânt beneficiarul legii130/2020 care a completat Decretul lege 118/1990, urmaș prizonier de război,art 5 al.7.In decembrie 2021 și 2022 am depus toate ... (vezi toată discuția)
Beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire? rdei rdei Buna ziua, beneficiarul legii 189/2000 a decedat, sotia are drept de scutire pe casa si teren? (vezi toată discuția)