Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Decret lege 118/1990. Beneficieaza de scutirea ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Decret lege 118/1990. Beneficieaza de scutirea impozitelor?

Decret lege 118/1990
Intrebarea mea este, daca urmasii (copii) prizonieriilor beneficieaza de scutirea impozitelor, fiindca nici sotia supravietuitoare nu este mentionata in art.1, si totusi a avut aceasta scutire de taxe si impozite.
george-neagu, moderator
Va referiti la taxe si impozite locale?
Buna ziua,
Codul fiscal actualizat prevede foarte clar aceasta scutire pentru beneficiarii legii 118 incadrati la art 1 si 5 (urmasii sunt la art 5), problema este ca nu se aplica corect de catre directiile de impozite si taxe locale (caz concret taxe locale S6 Bucuresti).
Am solicitat inca de anul trecut sa mi se comunice alte acte/confirmari sa aduc , pe langa decizia de incadrare ca beneficiar lege 118, fara raspuns. Unde ma pot adresa, astfel incat sa pot obtine scutirea prevazuta de lege ? Multumesc

jano_ildiko a scris:

Decret lege 118/1990
Intrebarea mea este, daca urmasii (copii) prizonieriilor beneficieaza de scutirea impozitelor, fiindca nici sotia supravietuitoare nu este mentionata in art.1, si totusi a avut aceasta scutire de taxe si impozite.

Vă recomand să vă adresați unui avocat, în situația în care problema încă subzistă.