Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Buna ziua La un SRL cu datorii la anaf de peste 150000 ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Buna ziua La un SRL cu datorii la anaf de peste 150000 cu tot ...

Buna ziua
La un SRL cu datorii la anaf de peste 150000 cu tot cu accesorii ANAF a cerut insolventa si sa desemnat un administrator judiciar .SRL ul nu a primit inca nici o notificare am gasit intim0plator pe net
Va rog sa ne sfatuiti ce ar trebui in aceasta situatie sa faca asociatii firmei
multumesc
Trebuie verificate actele din dosar și discutat în concret ce doriți și dumneavoastră să obțineți, dacă sunt fondate cele susținute de ANAF etc.
Administratorul are obligatia de a preda administratorului judiciar documentele solicitate sub sanctiunea obligarii la acoperirea pasivului (plata datoriilor) societatii.

Asociatii au dreptul de a desemna administrator special (este de preferat sa fie desemnat administrator special n practician in insolventa, persoana ce vine in locul administratorului de dinainte de insolventa).

Altfel spus, contactati administratorul judiciar si puneti-i la dispozitie tot ce detine societatea. Administratorul/lichidatorul judiciar va va spune ce aveti de facut si ce urmeaza.

Sper sa va fie de folos informatiile.