avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort America
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort America

Buna ziua am dubla cetatenie romana americana si am divortat in america acum 4 ani se poate sa imi depun direct mentiunile de divort la oficiul de stare civila sau trebuie mai intai sa fie recunoscuta decizia americana la un tribunal romanesc? Mentionez ca si la momentul divortului aveam dubla cetatenie.
Ultima modificare: Marți, 1 Iunie 2021
Claudiu.Ghinea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 20:16, 5 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este necesar ca sentința de divort sa fie recunoscuta pe teritoriul României prin intermediul instantelor judecătorești.
Daca sunteti tot in strainatate puteti lua legatura cu un avocat care sa va reprezinte in cadrul procesului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Demarati procedura EXEQUATOR, la tribunalul in a carei raza teritoriala domiciliati.
Hotărârea de divorț trebuie recunoscută în România prin hotărâre judecătorească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalizarea divortului extracomunitar stoianav stoianav Buna ziua! As dori o lamurire daca este posibil, la problema mea si anume: Am fost casatorita cu un cetatean japonez, de care am divortat in mai 2012. ... (vezi toată discuția)
Recunoastere si inregistrare in ro al divortului pronuntat in usa speedygonz23 speedygonz23 Buna seara, Am fost casatorita cu un american si am divortat in anul 2009. Mentionez ca am inregistrat aceasta casatorie in RO, in acest sens detin si ... (vezi toată discuția)
Exequator ANDREEAMIAMI ANDREEAMIAMI Buna seara,am si eu nevoie de ajutor pt a demara aceasta procedura.Trebuie sa obtin transcrierea unui certificat de divort din SUA.In 4 luni max!!!! Am nevoie ... (vezi toată discuția)