Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort America
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort America

Buna ziua am dubla cetatenie romana americana si am divortat in america acum 4 ani se poate sa imi depun direct mentiunile de divort la oficiul de stare civila sau trebuie mai intai sa fie recunoscuta decizia americana la un tribunal romanesc? Mentionez ca si la momentul divortului aveam dubla cetatenie.
Claudiu.Ghinea, utilizator
Este necesar ca sentința de divort sa fie recunoscuta pe teritoriul României prin intermediul instantelor judecătorești.
Daca sunteti tot in strainatate puteti lua legatura cu un avocat care sa va reprezinte in cadrul procesului.
Buna ziua,

Demarati procedura EXEQUATOR, la tribunalul in a carei raza teritoriala domiciliati.
Hotărârea de divorț trebuie recunoscută în România prin hotărâre judecătorească.