Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Reprezint un ONG. Urmeaza sa construim o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Reprezint un ONG. Urmeaza sa construim o cladire ...

Buna ziua ! Reprezint un ONG.
Urmeaza sa construim o cladire pe un teren dat de catre primaria unei localitati, pentru construirea unui after school. Terenul ne este dat cu contract de superficie pe o perioada de 11 ani, timp in care noi sa functionam cu acest after school.
"Problema" este ca ei vor ca si clauza trecuta in contractul de superficie, faptul ca dupa cei 11 ani cladirea sa devina proprietatea lor. Noi nu am avea o problema in aceasta privinta, dar legal se va putea face asta ?
Cladirea va fi construita cu bani dintr-un proiect european, nespecificandu-se nimic in acest sens in ghidul proiectului.
Deci, legal putem trece la primarie cladirea, dupa acei 11 ani ?
Va multumesc !
Dacă nu e nimic prevăzut în ghid, aveți această posibilitate din punct de vedere legal.
Articolul 698
Cazurile de încetare a superficiei
Dreptul de superficie se stinge prin radierea din cartea funciară, pentru una dintre următoarele cauze:
a) la expirarea termenului;
b) prin consolidare, dacă terenul și construcția devin proprietatea aceleiași persoane;
c) prin pieirea construcției, dacă există stipulație expresă în acest sens;
d) în alte cazuri prevăzute de lege.
Articolul 699
Efectele încetării superficiei prin expirarea termenului
(1) În cazul prevăzut la art. 698 lit. a), în absența unei stipulații contrare, proprietarul terenului dobândește dreptul de proprietate asupra construcției edificate de superficiar prin accesiune, cu obligația de a plăti valoarea de circulație a acesteia de la data expirării termenului.
[...]

Prin urmare, este suficient sa incheiati un contract de constituire a dreptului de superficile, pentru o durata de 11 ani, cu mentiunea ca la expirarea termenului, constructia va trece in patrimoniul proprietarului terenului fara plata unei sume de bani.