avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți între o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți între o problema. Dacă ...

Bună ziua,
Vă rog să mă lămuriți între o problema. Dacă am fost scutit de la plata taxei de timbru într-un proces de dezbatere de moștenire iar procesul s-a suspendat din cauza titlului de proprietate făcut greșit,
iar acum dacă vreau sa l pun pe rol trebuie să plătesc taxă de timbru cu toate că am fost scutit la început?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:54, 2 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Repunerea pe rol se face cu plata a 1/2 din taxa initiala. Dvs formulati cererea, vedeti daca va pune in vedere instanta obligatia de plata a taxei si formulati cerere de ajutor public judiciar sub forma scutirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces suspendat conform art. 155 ind. 1 cod procedurã civilã _Oana_ _Oana_ Buna ziua! La valoarea unui imobil, instanta mi-a impus achitare unei taxe de timbru pt care am solicitat scutirea acesteia, astfel ca, in acest sens am ... (vezi toată discuția)
Procedura instanta civila ContSters228395 ContSters228395 Va rog sa ma lamuriti cu privire la procedura ce va trebui urmata in cadrul unui proces civil privind rezolutiune contract vanzare cumparare:am depus la ... (vezi toată discuția)
Valoare taxa de timbru Angelsy Angelsy Buna ziua! Ce taxa de timbru, trebuie platita, intr-un proces de dobandire a intregii proprietati a unui imobil, prin invocarea uzucapiunii, daca persoana ... (vezi toată discuția)