Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pana cand se considera la gr..a 2 a de munca 4 luni la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pana cand se considera la gr..a 2 a de munca 4 luni la un an? ...

Pana cand se considera la gr..a 2 a de munca 4 luni la un an?
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite și condiţii speciale de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;

- 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar pana la 1 aprilie 2001 reducerea pentru grupa a 2 a de munca ,cat este si pana cand este valabila legea ?

Cornel Vasile a scris:

Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite și condiţii speciale de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;

- 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă.

Reducerea cu 4 luni/an pentru grupa II va fi pana la modificarea legii, respectiv pana la intrarea in vigoare a unei noi legi.
Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001 se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 3 luni pentru fiecare an lucrat în grupa a II-a de munca
..

Cornel Vasile, Consilier juridic