Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme cu exercitarea autorității părintești
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme cu exercitarea autorității părintești

Buna ziua! Va rog sa imi dati un sfat , o sugestie, privind comportamentul fostei sotii si al fostei soacre vis a vis de copilul meu. Asadar, am divortat prin conventie notariala, iar acum , baiatul , de cate ori vine la mine, ma roaga sa o sun pe mama lui , la plecare, pt a o intreba daca il mai lasa sa stea la mine. Mentionez ca baiatul are aproape 4 ani. Im datile in care fosta sotie imi raspunde, imi spune categoric sa il aduc acasa la ora stabilita. Doar ca, baiatul, imi povesteste cum mama si bunica lui ii spun ca eu nu vreau sa il iau mai mult cu mine. Lucru total neadevarat! Am rugat o de nenumarate ori pe fosta sotie sa il lase macar o ora in plus, raspunsul fiind transant: Nu! Intrebarea mea este: ce pot face eu , daca exista cale legala, prin care sa le trag la raspundere pt neadevarurile pe care le spun copilului despre mine? Iar asta, este doar unul dintre ele.
Manuela Rășină, administrator
În principiu trebuie respectat programul stabilit , de comun acord. Tot de comun acord se poate deroga de la el. Cu privire la acele neadevăruri pe care fosta soție i le spune copilului, dacă ele pot fi dovedite, se pot încadra la ceea ce legea denumește alienare parentală, Puteți încerca o acțiune judecătorească, însă poate fi greu de obținut vreo sancțiune pentru mamă.
Da, banuiam ca se pot face derogari de la conventia notariala, tinandu se cont de nevoile copilului si disponibilitatea parintilor. Problema este ca mama copilului, auzind ca aceasta conventie nu este coercitiva, mi a spus ca nu imi mai da copilul. Informand o ca , totusi , daca ma adresez unui executor, pot intra in casa, in urna pronuntarii instantei, pt a mi lua copilul. Dupa acest episod, a revenit la ganduri mai rationale. Despre dovedit, cele spuse de copil, nu am altceva decat inregistrarile in care el imi spune ce spun mama si bunica despre mine, in care el imi spune cat de bine ii este cu mine si in care ma roaga sa o sun pe mama lui sa o intreb daca il mai lasa. Nu stiu daca se pot numi probe... Multumesc mult pt raspuns!

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

În principiu trebuie respectat programul stabilit , de comun acord. Tot de comun acord se poate deroga de la el. Cu privire la acele neadevăruri pe care fosta soție i le spune copilului, dacă ele pot fi dovedite, se pot încadra la ceea ce legea denumește alienare parentală, Puteți încerca o acțiune judecătorească, însă poate fi greu de obținut vreo sancțiune pentru mamă.