Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cat dureaza impartirea pe 2 loturi a unui teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cat dureaza impartirea pe 2 loturi a unui teren intravilan? Doresc ...

Cat dureaza impartirea pe 2 loturi a unui teren intravilan?
Doresc sa achizitionez o parte dintr-un un teren intravilan care inca nu este divizat.

Multumesc anticipat raspunsurile.
Buna ziua,
Care este modalitatea de partajare?
Intai trebuie sa contactati un expert cadstral care sa intocmeasca documentatia cadastrala. Aceasta se depune la OCPI si se solutioneaza cu un referat de admitere a propunerii de dezembrare, de regula, (la tarif normal) in termen de 7 zile lucratoare (fara ziua depunerii). Dupa solutionare se poate incheia imediat actul de dezmembrare. Actul de vanzare poate fi incheiat concomitent cu actul de dezmembrare sau dupa ce acesta se intabuleaza (6 zile lucratoare fara ziua depunerii).
In mai putin cuvinte, vreo 3 saptamani.