Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In 2005 am incheiat un contract de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In 2005 am incheiat un contract de vanzare cumparare cu parintii ...

In 2005 am incheiat un contract de vanzare cumparare cu parintii mei si am obtinut un teren, eu fiind casatorita. bunul fiind in devalmasie.
Terenul nu a fost intabulat, iar in contractul de vanzare scrie ca ne asumam eventualele riscuri. Sotul meu a decedat.
vecinii au facut un gard care intra pe terenul meu.Pot singura sa introduc o actiune in granituire si stabilire linie de hotar? sau trebuie sa introduca actiunea impreuna cu copii nostri actiune in calitate de mostenitori?
Cum ati incheiat contractul? La un birou notarial? Notarul v-a spus ca va face un contract de vanzare asupra unui teren neintabulat?
exita un plan de situatie la primarie. in baza acelui plan a fost incheiat contractul.
la un birou notarial?
da. este un contract de vanzare-cumparare incheiat in forma autentica in 2005.
Elenna25, utilizator
Nu inteleg cum a socotit notarul respectiv ca va poate face un contract de vanzare asupra unui teren fara ca acesta sa fie intabulat dar, daca actul este incheiat in forma autentica, teoretic, el produce efecte. Deci dvs si sotul aveti un act de proprietate valabil. Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa sotul dvs iar apoi, impreuna cu ceilalti mostenitori sa formulati actiunea de granituire.