Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

angajatorul poate modifica fisa postului ori de cate ori doreste????
mentionez ca sindicatul din unitate se opune iar unii salariati refuza sa semneze o alata fisa de post care cuprinde sarcini de munca suplimentare.
Ce se intampla daca nu semnez noua fisa a postului???????
Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.
lorelayold76, utilizator
Dar ce se intampla daca nu exista o fisa a postului anexata la CIM?
Are dreptul angajatorul sa dea dispozitii dupa cum ii taie capul, pe motiv ca el este cel care da bani de parca ar face pomana?!

Exemplu de dispozitie: secretara este OBLIGATA sa faca curatenie in unitate (inclusiv toaleta)
- fisa postului trebuie sa existe, cel putin de la incadrarea pe post a unui salariat
- daca nu exista fisa postului... poate ca nu exista postul:D
- curatenia la locul de munca este o sarcina chiar daca nu e scrisa in fisa postului, reprezentand ultima activitate ce trebuie indeplinita inainte de terminarea programului zilnic, se mai accepta sa se faca si saptamanal sau si in functie de o programare!
lorelayold76 a scris:

Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.

Ce temei legal are afirmatia dumneavoastra. Multumesc
buna ziua. ce se intampla in cazul unui market, unde exista post de maipulant marfa, lucrator comercial si casier? vor ca oricare dintre noi sa semnam o noua sarcina in fisa postului, fie ea fisa postului de manipulant marfa, fie ea fisa postului de lucrator comercial sau casier. Adica aceasta noua sarcina (pregatire comenzi pentru firma livratoare la domiciliu), nu este o sarcina care sa tina de un post anume?

lorelayold76 a scris:

Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.

anabitta, utilizator