Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua, consilierea psihologica la care este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua, consilierea psihologica la care este obligat minorul ...

buna ziua, consilierea psihologica la care este obligat minorul prin hotarare judecatoreasca, cine trebuie sa o plateasca? creditorul sau debitorul ?
Ce fel de hotărâre este aceea care obligă la consiliere psihologică ? Explicați puțin cazul.
Buna, pe o executare silita, a constatat refuzul minorului, s-a trimis catre DGASPC, pentru proces de obligare a minorului la consiliere. Afost stabilit un psiholog, cine va plati acest psiholog ? Creditorul sau debitorul ?
De regula debitorul, dar se poate ajunge si la un acord pentru plata impreuna de catre ambii parinti.

In caz de neintelegere solicitati instantei sa dispuna expres pe acest aspect
Buna ziua, am cerut lamurire dispozitiv la hotarare .
A fost stabilit de catre instanta ca cel ce va plati integral contravaloarea sedintelor de consiliere psihologica este cel ce a solicitat executarea, creditorul. Multumesc !