avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte asociatie

Presedinte asociatie - refuz

Solicit inca din noiembrie copii dupa procese verbale ale AG si decizii ale Comitetului Executiv, dar presedintele Asociatiei refuza sa mi le furnizeze, nici macar nu mi-a dat numar de inregistrare. mi se pare destul de clar ca voi ajunge in instanta. e necesar sa fac si alti pasi sau e mai bine sa-i dau direct in judecata? multumesc
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
catali123456, utilizator
Cel mai recent răspuns: eugarizan , utilizator 14:11, 9 Iunie 2021
Sa-l reclamati la primarie, conform art. 102 din legea 196/2018. Bineintele ca nu se garanteaza succesul, chiar daca in lege scrie ca "neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte" se amendeaza cu minim 2500 RON.

[ link extern ]
a mai facut cineva reclamatie in urma cu doi ani, problema e ca cei de la primarie sunt complet dezinteresati. nu se obosesc sa raspunda. ma interesa daca ma pot duce direct in instanta, ca sa nu poata invoca cineva faptul ca nu am facut si alti pasi inainte de a-i da in judecata
Mergeti linistit, nu veti fi penalizat pentru asta.
Respectati pasii din legea nr 196/2018 ,adica :
- presedinte
- com. executiv / cenzor
Aceste cereri sa aiba nr. inregistrare
- apoi la primarie
Mentionez faptul ca trebuie atasat in mod obligatoriu cele 2 cereri ( presedinte si com . ex ) si dupa aceea mergeti cu raspunsul de la primarie in instanta si posibil sa aveti sanse mai mari de castig in instanta
Succes
refuza sa-mi dea numar de inregistrare, pe motiv ca nu am dreptul sa cer nimic. in ce priveste comitetul executiv, primele doua cereri au fost catre el, intrucat presedintele a fost plecat din tara o lunga perioada, dar si comitetul a refuzat sa-mi raspunda si sa-mi dea nr de inregistrare. banuiesc ca ar trebui sa apelez la un executor judecatoresc, ca sa am o dovada

Alte discuții în legătură

Probleme cu administratorul de la bloc!! Gabugabu Gabugabu Suspectez administratorul de bloc ca umfla facturile și alte nereguli. Însă nu am nicio dovadă. M-am adresat președintelui blocului sa îmi comunice cine ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.acum aproximativ 4 ani a fost ales în asociația ... Mircea Cojocaru Mircea Cojocaru Bună ziua.Acum aproximativ 4 ani a fost ales în asociația de proprietari în care locuiesc un președinte, un cenzor și 4 membrii în comitetul blocului(eu ... (vezi toată discuția)
Am on nelamurire despre asociatia de propietari Alexandrugh Alexandrugh presedintele nu raspunde la scrisori ce pot face multumesc (vezi toată discuția)