Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea moștenirii.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea moștenirii.

Bună ziua. Dacă mama i-a făcut procură unui nepot care o va reprezenta la dezbaterea moștenirii, iar procura este gen reprezentare în toate situațiile, inclusiv vânzări-cumpărări, semnătura nepotului fiindu-i opozabilă, nu doar în dezbatere... se poate modifica? În sensul că mama ar vrea să modifice această împuternicire, să fie doar pentru reprezentarea la dezbaterea moștenirii părinților ei. Ea nu se poate duce, este în altă localitate. Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Mama poate revoca procura inițială, printr-o declarație notariala si ulterior, poate întocmi o altă procura pentru operațiunea pe care o dorește exact.