Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie donatie

Buna seara

Tatal meu a murit anul trecut in luna aprilie eu deschizand dosarul de succesiune la un birou notarial.
Mostenitori sunt eu impreuna cu doi frati dintre care unul a venit la notar cu un contract de donatie asupra unuia din cele doua apartamente detinute de tatal meu.
Cu toate ca este proprietar asupra acelui apartament doreste sa primeasca parte egala si din cel de al doilea apartament, asta dupa ce initial a sustinut ca are contract de vanzare cumparare la apartamentul pe care il detine.
Pot contesta respectivul act de donatie asupra apartamentului detinut de fratele meu?
Din cate am citit pe forum exista un termen de 3 ani de la data decesului donatorului dar doresc sa stiu daca intradevar acesta este termenul in care pot depune o contestatie.
Fratele care a devenit proprietar al unuia din apartamente in urma donatiei este indreptatit sa emita pretentii si asupra celui de al doilea apartament?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
erhabe, utilizator
Copie se va cere oficial de către judecătorie, în cadrul procesului de dezbatere a succesiunii. Poate în realitate nici nu are act de donație, de aceea nu are ce copie să aducă.