Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa - pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa - pedepse

Ce pedepse prevede legea pentru omor prin imprudenta?
Buna seara,
Uciderea din culpă
Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activităţi, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Când uciderea din culpă a unei persoane este săvârşită de un conducător de vehicul cu tracţiune mecanică, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală sau care se află în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta săvârşită din culpă, de orice altă persoană în exerciţiul profesiei sau meseriei şi care se află în stare de ebrietate.
Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevăzute în alineatele precedente se poate adăuga un spor până la 3 ani.
banuiesc ca te referi la uciderea din culpa asa ca mai bine te uiti in art 178 cod penal.daca ai lovit cu masina pe cineva si nu consumasei bauturi alcoolice pedeapsa este de la 1 la 5 ani.Depinde de circumstantele agravante sau atenuante. Oricum daca dati mai multe date poate va pot ajuta cu cateva sfatuei